Jezik:

Region:

Naša priča

Er Srbija je nacionalna avio-kompanija Republike Srbije, naslednica prve nacionalne kompanije Aeroput, osnovane u Beogradu 1927. godine. Pod današnjim imenom poslujemo od oktobra 2013. godine.

 

Letimo i planiramo letove do preko 90 redovnih, sezonskih i čarter destinacija širom Evrope, Mediterana, Severne Amerike, Azije i Afrike, i to u putničkom i teretnom saobraćaju. U saradnji sa partnerskim avio-kompanijama, u prilici smo da ponudimo i letove do međunarodnih odredišta u Aziji, Australiji, Severnoj Americi i Africi.

 

Pored matičnog aerodroma „Nikola Tesla“ u Beogradu, Er Srbija leti i sa niškog aerodroma „Konstantin Veliki“, kao i međunarodnog aerodroma „Morava“ kod Kraljeva.

 

Članica smo Međunarodne asocijacije avio-prevoznika (IATA).

Upravna tela

Upravna tela Er Srbije su Izvršni Odbor, Nadzorni odbor i Skupština.

 

Izvršni Odbor se sastoji od četiri člana, a Jirži Marek je na poziciji generalnog direktora Er Srbije od 2022. godine.

Izvršni Odbor

Jirži Marek

Generalni direktor

Dragana Čudić

Izvršni direktor za finansije

Branislav Malović

Izvršni direktor za odnose sa
državnim organima i organizacijama

Milan Malović

Izvršni direktor za saobraćaj

Nadzorni odbor

Branislav Pejčić

Predsednik

Suzana Vasiljević

Član

Milica Jovanović

Član

Ana Jović

Član

Miroslav Knežević

Član

Skupština

Igor Popović

Predsednik Skupštine akcionara, opunomoćeni predstavnik akcionara Republike Srbije

Godine za pamćenje

Osnivanje, rast i prestanak rada Aeroputa

 

 

1927

 

U junu je osnovano Društvo za vazdušni saobraćaj Aeroput. Nacionalni avio-prevoznik Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca, a potom Kraljevine Jugoslavije, Aeroput je bio među prvim civilnim avio-kompanijama - 10. u Evropi i 21. u svetu.

 

1928

 

Uspostavljena je redovna avio-linija između Beograda i Zagreba.

 

1936

 

Prvi put poleće aero taksi MMS-3, jedinstvena letelica koju je proizveo Aeroput.

 

1938

 

Aeroput organizuje Prvu međunarodnu vazduhoplovnu izložbu na Beogradskom sajmu u okviru koje učestvuju Čehoslovačka, Engleska, Francuska, Holandija, Nemačka, Poljska, Amerika i druge zemlje.

 

1941

 

Drugi svetski rat uništio je poslovanje Aeroputa: piloti i letelice mobilisani su u ratnu avijaciju, a tokom bombardovanja Beograda, flota Aeroputa teško je nastradala.

 

1942

 

Okupacione vlasti zabranjuju rad Aeroputa.

 

Osnivanje JAT-a i rast flote

 

 

1947

 

Tradiciju Aeroputa nastavlja Jugoslovenski aerotransport (JAT). U aprilu poleću avioni na prvim posleratnim linijama novoosnovane kompanije. Flotu JAT-a u početku su činili dva aviona C-47 pretvorena u DC-3 i dva "junkersa" JU-52. Prve redovne linije bile su jugoslovenske, Beograd-Zagreb-Ljubljana i Zagreb-Sarajevo, kao i međunarodna linija Beograd-Prag-Varšava.

Era mlazne avijacije i ekspanzija

 

 

1963

 

Prva "karavela" sleće na aerodrom u Beogradu, čime počinje era mlazne avijacije u Jugoslaviji. U narednom periodu iz flote se povlače poslednji veterani klipne flote DC-3 i "konveri".

 

1967

 

JAT pokreće sopstveni ketering koji će kasnije koristiti i Air France.

 

1969

 

Prvi DC-9 pridružuje se JAT-ovoj floti, a uskoro i prvi B-707.

Početak zlatnog doba

 

 

1971

 

JAT postaje članica Udruženja evropskih vazduhoplovnih prevozilaca (AEA).

 

1974

 

Tokom novembra 1974. godine JAT-ov B-707 kreće na put oko sveta rutom Beograd-Bejrut-Bombaj-Singapur-Tokio-Honolulu-Los Anđeles-London-Beograd.

 

1978

 

U JAT-ovu flotu stiže "Daglas DC-10-30" (DC-10), prvi širokotrupni avion. Iz Beograda se od tada direktno letelo u Čikago, Toronto, Njujork, Los Anđeles, Singapur, Kuala Lumpur, Peking, Sidnej i Melburn.

 

JAT je više od letenja!

 

 

1985

 

JAT je bio prva avio-kompanija u Evropi koja je kupila u to vreme najsavremenije, a kasnije najprodavanije letilice tipa "Boeing 737-300" (B737-300).

 

1987

 

Prema IATA i AEA listama najvećih avio-prevoznika, JAT zauzima 31. mesto u svetu, odnosno 10. mesto u Evropi. Krajem zlatnih osamdesetih JAT je povezivao Jugoslaviju sa 61 svetskom destinacijom na pet kontinenata. Godišnje je prevozio više od pet miliona putnika i 46 hiljada tona robe posredstvom flote od 36 aviona.

Rat i kriza JAT-a

 

 

1990

 

Početkom devedesetih godina prošlog veka započinje najteži period posle Drugog svetskog rata u istoriji bivše Jugoslavije. Doveo je do rata, raspada zemlje i sankcija, kojima je prvo i najteže bila pogođena upravo nacionalna avio-kompanija.

 

1992

 

JAT poslednji put leti za Njujork u maju, jer samo dva dana kasnije SAD uvode embargo na vazdušni saobraćaj sa Jugoslavijom. Neposredno zatim Ujedinjene nacije uvode ekonomske sankcije, a JAT u junu uvodi autobuske linije za Budimpeštu i Temišvar.

Jat Airways i potraga za strateškim partnerom

 

 

2003

 

Posle 56 godina poslovanja, Jugoslovenski aerotransport transformiše se u Jat Airways.

 

2005

 

Jat Airways bio je jedan od prvih avio-prevoznika koji je 2005. godine dobio IATA sertifikat o bezbednosti.

 

2006

 

Prvi put posle 15 godina, nacionalna avio-kompanija završava poslovnu godinu sa pozitivnim rezultatom. Ipak, u narednim godinama Jat Airways pokušava da pronađe strateškog partnera kako bi sebi obezbedio budućnost.

 

Strateško partnerstvo i novo poglavlje

 

 

2013

 

1. avgusta, nacionalni avio-prevoznik Ujedinjenih Arapskih Emirata Etihad Airways, Jat Airways i Vlada Republike Srbije objavljuju strateško partnerstvo. Etihad Airways kupuje 49 odsto udela u Jat Airways-u, a Jat Airways postaje Er Srbija. Etihad i Vlada Republike Srbije obavezali su se da ulože po 40 miliona američkih dolara, kao i da obezbede dodatna sredstva u maksimalnom iznosu od po 60 miliona dolara. U oktobru obavljamo prvi let za Abu Dabi.

 

2014

 

Za manje od godinu dana od osnivanja uvodimo ukupno 10 aviona tipa Airbus u naše jato - osam letelica tipa A319 i dve letelice tipa A320. Prvi put u dugoj istoriji, našim avionima počinju da upravljaju žene.

 

2016

 

U junu Er Srbija uvodi istorijski, transatlantski let između Beograda i Njujorka, čime je ponovo uspostavljena direktna veza između Srbije i Sjedinjenih Država posle 24 godine.

 

2020

 

Na osnovu ugovora između Ministarstva privrede Vlade Republike Srbije i Er Srbije, izvršena je dokapitalizacija srpske nacionalne avio-kompanije, pri čemu je Republika Srbija povećala svoj vlasnički udeo u Er Srbiji sa dosadašnjih 51 na 82 odsto, dok je udeo Etihad ervejza umanjen sa 49 na 18 odsto. Uvećanje osnovnog kapitala Društva, preduzeto je u cilju otklanjanja poremećaja u privredi prouzrokovanih pandemijom zarazne bolesti COVID-19.

 

2022

 

U decembru uvodimo drugi širokotrupni avion u našu flotu i uspostavljamo direktnu vezu između Srbije i Narodne Republike Kine, letovima na liniji Beograd-Tjenđin.

 

2023

 

U maju Er Srbija uspostavlja direktne letove između Beograda i Čikaga posle više od 30 godina pauze i tako nastavlja da širi svoje poslovanje na tržištu Sjedinjenih Američkih Država.

 

Republika Srbija postaje vlasnik 100 odsto akcija srpske nacionalne avio-kompanije.

2024
 

U septembru pokrećemo direktne letove između Beograda i Guangdžoua. To je druga destinacija Er Srbije u Narodnoj Republici Kini.
 

U oktobru proširujemo flotu trećim širokotrupnim avionom tipa erbas A330-200, koji leti u dugolinijskom saobraćaju do destinacija u Severnoj Americi i Kini.

 

 

Naša flota

Jedan od strateških ciljeva Er Srbije jeste kontinuirana modernizacija aviona, sistema upravljanja, tehničke podrške, kao i neprekidno usavršavanje naše posade.

 

Kako bismo putnicima obezbedili još veći komfor bez obzira na klasu kojom lete, tokom 2022. godine flotu smo osnažili sa osam novih aviona.

 

U flotu za dugolinijski saobraćaj stigao je drugi Airbus A330-200, koji nosi lik slavnog naučnika i pronalazača srpskog porekla Mihajla Pupina.

 

Flota turbomlaznih aviona pojačana je sa avionima Airbus A319 i A320, dok je regionalna flota podmlađena sa avionima ATR 72-600.

 

Tokom 2024. godine stigao je treći širokotrupni Airbus A330-200, registarske oznake YU-ARD i sa vizuelnim identitetom EXPO 2027, kao i novi tip aviona u floti, Embraer E-195.

Registracija

Povoljnije do rezervacije uz online profil! Registruj se i ostvari popust u iznosu od 10% na cenu karte, bez aerodromskih taksi.

Mandatory field
Mandatory field
Mandatory field
Mandatory field

Registracija

Još nekoliko informacija potrebnih za kreiranje profila

Lični podaci

Titula

Polje je obavezno za popunjavanje
Polje je obavezno za popunjavanje
Polje je obavezno za popunjavanje
Polje je obavezno za popunjavanje

Pol

Polje je obavezno za popunjavanje

form.recaptcha.message

Prijava uspešna

Proveri mejl jer ti uskoro stiže promo-kod sa popustom za tvoje naredno putovanje!

Zaboravljena lozinka

Bez brige. Samo nam pošalji svoj imejl i poslaćemo ti link za kreiranje nove lozinke.

Mandatory field

Lozinka je ažurirana

Poslali smo link za resetovanje lozinke na Vašu mejl adresu